
RF / Coaxial Adapter, Inter Series Coaxial, Straight Adapter, N, Plug, BNC, Jack. Features 50 Ohm impedance and a maximum operating frequency of 4 GHz. Constructed with a brass body plated in nickel, and brass contacts with gold plating. Dielectric material is PTFE (Polytetrafluoroethylene). This wire-to-wire connector system is free hanging and has a length of 32.3mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1-1337567-0 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Brass |
| Body Plating | Nickel |
| Center Contact Plating | Gold |
| Connector System | Wire-to-Wire |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Dielectric Material | PTFE |
| Gender Type A | Female |
| Gender Type B | Female |
| Impedance | 50R |
| Insulation Material | Polytetrafluoroethylene |
| Length | 32.3mm |
| Material | Brass |
| Max Frequency | 4GHz |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Positions | 1 |
| Operating Frequency | 0 to 4 GHz |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 25 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sealable | No (Without) |
| Series | Greenpar |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1-1337567-0 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
