Conn Housing RCP 60 POS Crimp ST Cable Mount Black Automotive
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Body Material | PBT |
| Circuit Application | Signal |
| Color | Black |
| Connector System | Wire-to-Device |
| Flammability Rating | UL94 HB |
| Height | 43mm |
| Hybrid Connector | Yes |
| Length | 60.65mm |
| Mating Tab Width | 0.059inch |
| Max Operating Temperature | 248°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of Positions | 60 |
| Number of Rows | 4 |
| Polarized | Yes |
| Row Spacing | 0.217inch |
| Sealable | Yes (With) |
| Serviceable | Yes |
| Strain Relief | Yes (With) |
| Width | 36.5mm |
| RoHS | Compliant |