The 1206SFP150FM/63-2 is a surface mount component with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a current rating of 1.5A and a resistance of 150mR. The component is part of the SFP series and has a DC rated voltage of 63V. It is available in a package quantity of 3000 pieces.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TE Connectivity 1206SFP150FM/63-2 technical specifications.
| Current Rating | 1.5A |
| Height | 1.6mm |
| Length | 3.2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Resistance | 150mR |
| Series | SFP |
| DC Rated Voltage | 63V |
| Width | 1.6mm |