TE Connectivity 1206SFP500FM/32-2 technical specifications.
| Current Rating | 5A |
| Height | 1.6mm |
| Length | 3.2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Resistance | 17mR |
| Series | SFP |
| DC Rated Voltage | 32V |
| Width | 1.6mm |