
This 5GHz antenna features a molded package with a diameter of 0.633inch and a height of 6.05mm. It has a bandwidth of 5GHz and an impedance of 50R. The antenna is lead-free and compliant with ELV standards. It is designed for surface mount and screw mount applications, with a weight of 1g. Operating frequency range is 2.4 to 5 GHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1513164-1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Bandwidth | 5GHz |
| Package/Case | Molded |
| Diameter | 0.633inch |
| ELV | Compliant |
| Frequency | 5GHz |
| Gain | 4dB |
| Height | 6.05mm |
| Impedance | 50R |
| Lead Free | Lead Free |
| Min Frequency | 24005.15GHz |
| Mount | Surface Mount, Screw |
| Number of Bands | 2 |
| Operating Frequency | 2.4 to 5 GHz |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Termination | Solder |
| Weight | 1g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1513164-1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
