
This chip antenna features a molded package with a 50R impedance and operates within the 2.4 to 2.5 GHz frequency range. The antenna's height is 6.05mm and it has a diameter of 0.63inch. It is compliant with ELV regulations and is available in a package quantity of 450 units per reel. The antenna is suitable for surface mount or screw mount applications and has a weight of 1g.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1513504-1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Molded |
| Diameter | 0.63inch |
| ELV | Compliant |
| Frequency | 2.4835GHz |
| Gain | 2dB |
| Height | 6.05mm |
| Impedance | 50R |
| Lead Free | Not Applicable |
| Max Frequency | 2.4835GHz |
| Min Frequency | 2.4GHz |
| Max Power Dissipation | 10W |
| Mount | Surface Mount, Screw |
| Number of Bands | 1 |
| Operating Frequency | 2.4 to 2.5 GHz |
| Package Quantity | 450 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Termination | Solder |
| VSWR | 2.5 |
| Weight | 1g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1513504-1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
