
PIDG insulated ring tongue terminal for 22-24 AWG wire. Features copper contact material with tin plating, a nylon insulation, and a 2.5mm insulation diameter. Rated for 300V AC, this loose piece terminal has a 4.3mm stud diameter (M4) and a 0.79mm tongue thickness. RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 151440 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Tin |
| ELV | Compliant |
| Government Qualified | No |
| Heavy Duty | No |
| Insulated Wire Support | Yes |
| Insulation | Insulated |
| Insulation Diameter | 2.5mm |
| Insulation Material | Nylon |
| Lead Free | Not Applicable |
| Length | 0.781inch |
| Material | Copper |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Holes | 1 |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Loose Piece |
| Plating | Tin |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sealable | No (Without) |
| Series | PIDG, Strato-Therm |
| Stud Diameter | 4.3mm |
| Stud Size | M4 |
| Termination | Crimp |
| Tongue Thickness | 0.79mm |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| Wire Gauge (Max) | 22AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24AWG |
| Wire/Cable Gauge | 22AWG |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 151440 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
