
Two-position, single-row, straight receptacle wire housing with a 5.98mm pitch. Features male pin contacts with tin plating and accepts 30AWG wire via crimp termination. Rated for 250V AC, this natural colored, free-hanging connector is UL94 V-0 flammability rated and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 151679 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Natural |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Type | Male Pin |
| Depth | 26.8mm |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Receptacle |
| Housing Color | Natural |
| Length | 24.64mm |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 5.98mm |
| Primary Type | CONNECTOR |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MATE-N-LOK |
| Termination | Crimp |
| Wire/Cable Gauge | 30AWG |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 151679 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.