
Signal & Power Contact PIN, Male, Crimp ST, Wire-to-Wire Connector System. Features 9A current rating, 600V voltage rating, and supports 18-24AWG discrete wire. Constructed with brass contact material, plated with tin and gold over nickel underplate. Operates within a temperature range of -40°C to 221°C. Supplied in a bag of 500 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1586314-2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Circuit Application | Power |
| Connector System | Wire-to-Wire |
| Contact Current Rating | 9A |
| Contact Gender | Male |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Tin, Gold |
| Contact Type | Signal |
| Current Rating | 9A |
| ELV | Compliant |
| Gender | Male |
| Insulation Diameter | 0.094inch |
| Lead Free | Not Applicable |
| Material | Brass |
| Max Operating Temperature | 221°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Socket |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bag |
| Pitch | 4.2mm |
| Plating Thickness | 2.54um |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | VAL-U-LOK |
| Termination | Crimp |
| Underplate Material | Nickel |
| Voltage Rating | 600V |
| Wire Gauge (Max) | 18AWG |
| Wire Gauge (Min) | 22AWG |
| Wire/Cable Gauge | 18AWG |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1586314-2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
