Conn Housing PL 2 POS 3.1mm Crimp ST Cable Mount Yellow Bag Automotive
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1612121-4 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Type | Housing |
| Gender | PL |
| Number of Contacts | 2 |
| Terminal Pitch | 3.1mm |
| Number of Rows | 1 |
| Termination Method | Crimp |
| Body Orientation | Straight |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Mounting | Cable Mount |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1612121-4 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.