The ER/CGS Series Axial Resistor is a 120 ohm, 5% tolerance, 3 watt resistor available in a through hole axial package. Operating temperature range is -55°C to 200°C. This resistor is RoHS compliant and available in quantities of 1000 per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Length | 0.531inch |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 3W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 120R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ER, CGS |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |