The ER CGS Axial Resistor is a 10R, 5% tolerance resistor with a maximum power dissipation of 14W. It has a package case type of axial and a diameter of 8mm. The resistor is designed for through hole mounting and is available in a bulk packaging quantity of 200. The ER CGS series is not radiation hardened and is compliant with RoHS regulations. The resistor operates within a temperature range of -55°C to 200°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1623749-1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Diameter | 8mm |
| Length | 2.106inch |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 14W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 10R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ER, CGS |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1623749-1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.