The ER CGS axial resistor is a 22k ohm, 5% tolerance device with a maximum power dissipation of 14 watts. It is available in a bulk package with 200 units per package. The resistor has a diameter of 8mm and a length of 2.106 inches. It is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature of 200°C and a minimum operating temperature of -55°C. The ER CGS resistor is not radiation hardened and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1623749-6 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Diameter | 8mm |
| Length | 2.106inch |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 14W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 22kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ER, CGS |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1623749-6 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.