The SC30 Series Axial Inductor from TE Connectivity features a current rating of 228mA and a DC resistance of 3.4 ohms. It has an inductance of 33 microhenries and a self-resonant frequency of 24 MHz. The inductor is designed for through-hole mounting and has a maximum operating temperature of 100°C. It is available in a package quantity of 1000 and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1624019-2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Current Rating | 228mA |
| DC Current | 228mA |
| DC Resistance (DCR) | 3.4R |
| Inductance | 33uH |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 7mm |
| Max DC Current | 228mA |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 24MHz |
| Series | SC30, Sigma Inductors |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 2.5MHz |
| Tolerance | 10% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1624019-2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.