
This ELCON wire-to-board connector features 37 female contacts and a black housing, with a current rating of 75A and an operating supply voltage of 750V. It is compliant with ELV and RoHS standards, and has a flammability rating of UL94 V-0. The connector is available in a bulk packaging with 30 units per package, and is suitable for panel and cable mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1648168-1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Contact Retention | No (Without) |
| Current Rating | 75A |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Female |
| Housing Color | Black |
| Length | 84.1mm |
| Mount | Panel, Cable |
| Number of Contacts | 37 |
| Number of Positions | 37 |
| Operating Supply Voltage | 750V |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 30 |
| Packaging | Bulk |
| Preloaded | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sealable | No (Without) |
| Series | ELCON |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1648168-1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
