
This 2-position wire-to-wire rectangular connector features a blue housing and is designed for panel mounting. It operates over a temperature range of -55°C to 125°C and is compliant with ELV and RoHS regulations. The connector is packaged in bags of 2000 units and is VDE tested.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Approvals | CSA |
| Connector System | Wire-to-Wire |
| Contact Retention | No (Without) |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Housing Color | Blue |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Panel |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Bag |
| Panel Thickness | 2.29mm |
| Pitch | 6.35mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sealable | No (Without) |
| VDE Tested | Yes |
| RoHS | Compliant |