
This Positive Lock EX receptacle connector features a yellow housing and brass contact material. It is compliant with ELV standards and has a flammability rating of UL94 V-2. The connector is made of PVC material and has a length of 14.8mm. It operates within a temperature range of -60°C to -40°C and is suitable for free-hanging or cable mounting. The connector is RoHS compliant and available in a package quantity of 1000.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Color | Yellow |
| Contact Gender | Receptacle |
| Contact Material | Brass |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Gender | Receptacle |
| Housing Color | Yellow |
| Keyed | No |
| Lead Free | Not Applicable |
| Length | 14.8mm |
| Material | PVC |
| Max Operating Temperature | -60°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Free Hanging, Cable |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1000 |
| Preloaded | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Positive Lock EX |
| Termination | Quick Connect |
| RoHS | Compliant |