
5-position, 5mm pitch wire-to-wire connector housing for signal applications. Features a male gender, black color, and cable mount orientation. Operates within a temperature range of -40°C to 80°C and is RoHS and ELV compliant. This polarized housing offers a 0.11-inch mating tab width and is sealable.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 444208-1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Circuit Application | Signal |
| Color | Black |
| Connector System | Wire-to-Wire |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 HB |
| Gender | Male |
| Height | 0.574inch |
| Hybrid Connector | No |
| Length | 1.248inch |
| Mating Tab Width | 0.11inch |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of Contacts | 5 |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Packaging | Box |
| Pitch | 5mm |
| Polarized | Yes |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sealable | Yes (With) |
| Serviceable | Yes |
| Strain Relief | No (Without) |
| Width | 1.476inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 444208-1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.