
210-position, 3-row right-angle shrouded header with a 2.54mm pitch. Features brass male pin contacts with gold plating for mating and gold, tin, lead plating for termination. Insulation material is glass, housing color is brown, and it offers a maximum operating temperature of 125°C. Designed for through-hole, edge, and board mounting with a 3.56mm contact post length.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 448007-2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Boss | No (Without) |
| Color | Brown |
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold, Tin, Lead |
| Contact Post Length | 3.56mm |
| Contact Protection | No (Without) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Type | Male Pin |
| Depth | 19.05mm |
| ELV | Compliant |
| Gasket | No (Without) |
| Gender | Male |
| Height | 12.57mm |
| Housing Color | Brown |
| Insulation Material | Glass |
| Length | 196.85mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Through Hole, Edge, Board |
| Number of Contacts | 210 |
| Number of Positions | 210 |
| Number of Rows | 3 |
| Orientation | Right Angle |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| PCB Mount Retention | Without |
| PCB Mounting Orientation | Right Angle |
| PCB Thickness | 1.57mm |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | No |
| Row Spacing | 0.1inch |
| Sealable | No (Without) |
| Series | BOX |
| Stabilizers | No (Without) |
| Stackable | No |
| Strain Relief | No (Without) |
| Tail Length | 3.55mm |
| Termination | Through Hole |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 448007-2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
