
36-position, 2-row shrouded header with 2.54mm pitch and right-angle, through-hole mounting. Features gold-plated bronze male contacts with a 3A current rating and square post shape. Offers 250V AC voltage rating, 105°C max operating temperature, and UL94 V-0 flammability. Includes contact protection and mating alignment.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 5-102589-2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | CSA |
| Boss | No (Without) |
| Color | Black |
| Contact Current Rating | 3A |
| Contact Gender | Male |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Mating Length | 0.32inch |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Post Length | 0.125inch |
| Contact Protection | Yes (With) |
| Contact Shape | Square |
| Current Rating | 3A |
| Depth | 19.35mm |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Housing Color | Black |
| Length | 55.37mm |
| Mating Alignment | Yes (With) |
| Mating Retention | No (Without) |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 36 |
| Number of Positions | 36 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Package Quantity | 1080 |
| Packaging | Rail/Tube |
| PCB Mount Alignment | No (Without) |
| PCB Mount Retention | Without |
| PCB Mounting Orientation | Right Angle |
| PCB Thickness | 0.055inch |
| Pitch | 2.54mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Row Spacing | 0.1inch |
| Series | AMPMODU MOD II |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 5-102589-2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
