
8-position, 1-row shrouded header with a 2.54mm pitch. Features male pin contacts made of copper alloy with gold plating for mating and gold/tin contact finish. Offers a 3A current rating and 250V voltage rating, with a straight, through-hole termination for vertical PCB mounting. Includes board standoff and mating alignment, with a maximum operating temperature of 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 5-103414-6 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | CSA |
| Board Standoff | Yes (With) |
| Contact Current Rating | 3A |
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Gender | Male |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Mating Length | 6.1mm |
| Contact Plating | Gold, Tin |
| Contact Post Length | 0.13inch |
| Contact Protection | Yes (With) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Style | Pin |
| Contact Type | Male Pin |
| Current Rating | 3A |
| Depth | 5.76mm |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gasket | No (Without) |
| Gender | Male |
| High Speed Serial Data Connector | Yes |
| High Temperature Housing | No |
| Housing Color | Black |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Keyed | No |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 3.302mm |
| Lead Pitch | 2.54mm |
| Length | 23.36mm |
| Mating Alignment | Yes (With) |
| Mating Connector Lock | No (Without) |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 23 |
| Packaging | Rail/Tube |
| PCB Mount Retention | Without |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| PCB Thickness | 1.397mm |
| Pitch | 2.54mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Row Spacing | 2.54mm |
| Selectively Loaded | No (Without) |
| Series | AMPMODU MOD II |
| Shrouded End Dimension | 1.778mm |
| Stabilizers | No (Without) |
| Strain Relief | No (Without) |
| Termination | Through Hole |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| Working Voltage | 250V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 5-103414-6 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
