
Shrouded Header, Male, 30 Positions, 2 Rows, 1.27mm Pitch. Features include a straight, top-entry orientation with through-hole termination and a 30V AC voltage rating. Contact material is copper alloy with gold and tin plating, rated for 1A current. Housing is black, UL94 V-0 flammability rated, and operates from -65°C to 105°C. Includes mating alignment and mating connector lock.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 5-104068-3 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | CSA |
| Board Standoff | Yes (With) |
| Color | Black |
| Contact Current Rating | 1A |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Mating Length | 0.1inch |
| Contact Plating | Gold, Tin |
| Contact Post Length | 0.1inch |
| Contact Protection | Yes (With) |
| Contact Shape | Round |
| Current Rating | 1A |
| Depth | 8.73mm |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gasket | No (Without) |
| Gender | Male |
| Housing Color | Black |
| Keyed | No |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 25.24mm |
| Mating Alignment | Yes (With) |
| Mating Connector Lock | Yes (With) |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 30V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Positions | 30 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Rail/Tube |
| PCB Mount Retention | Without |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| PCB Thickness | 1.397mm |
| Pitch | 0.05inch |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Row Spacing | 2.54mm |
| Selectively Loaded | No (Without) |
| Series | AMPMODU System 50 |
| Shrouded | Yes (With) |
| Stabilizers | No (Without) |
| Strain Relief | No (Without) |
| Termination | Through Hole |
| Voltage Rating | 30V |
| Voltage Rating (AC) | 30V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 5-104068-3 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.