
3 Position, 1 Row, 2.54mm Pitch Male Pin Header for Board-to-Board applications. Features a straight, vertical orientation with surface mount and through-hole mounting options. Contact current rating of 3A, with gold plated brass contacts offering gold, tin, and matte plating finishes. Thermoplastic insulation in black, with a flammability rating of UL94 V-0 and a maximum operating temperature of 105°C. Includes contact retention and mating retention features.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 5-104362-2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | CSA |
| Backwall/Post Interruptions | No (Without) |
| Color | Black |
| Contact Current Rating | 3A |
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Gender | Male |
| Contact Material | Brass |
| Contact Mating Length | 0.23inch |
| Contact Plating | Gold, Tin, Matte |
| Contact Retention | Yes (With) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Style | Pin |
| Contact Type | Male Pin |
| Current Rating | 3A |
| Depth | 6.65mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 13.59mm |
| Housing Color | Black |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Length | 0.4inch |
| Mating Alignment | Yes (With) |
| Mating Retention | Yes (With) |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Surface Mount, Through Hole |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 52 |
| Packaging | Rail/Tube |
| PCB Mount Alignment | No (Without) |
| PCB Mount Retention | With |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| PCB Thickness | 1.58mm |
| Pitch | 2.54mm |
| Plating | Gold |
| Plating Thickness | 5.08um |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Row Spacing | 0.1inch |
| Series | AMPMODU MTE |
| Strain Relief | No (Without) |
| Tail Length | 3.3mm |
| Termination | Crimp |
| Width | 0.4inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 5-104362-2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
