
30 Position, 2 Row, 1.27mm pitch shrouded header for board-to-board applications. Features straight, surface mount orientation with a vertical PCB mounting orientation. Contact current rating of 1A, with gold plated male pin contacts made from bronze. Insulation material is Polyphthalamide with a black housing color. Operating temperature range from -65°C to 105°C, with a 30V AC voltage rating. UL94 V-0 flammability rating and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 5-104549-5 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | CSA |
| Board Standoff | Yes (With) |
| Contact Current Rating | 1A |
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Mating Length | 3.175mm |
| Contact Plating | Gold, Tin, Matte |
| Contact Post Length | 0.1inch |
| Contact Protection | Yes (With) |
| Contact Shape | Circular |
| Contact Type | Male Pin |
| Depth | 8.73mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gasket | No (Without) |
| Housing Color | Black |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | Polyphthalamide |
| Keyed | No |
| Lead Pitch | 1.27mm |
| Length | 25.24mm |
| Mating Alignment | Yes (With) |
| Mating Connector Lock | Yes (With) |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 30V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Positions | 30 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Rail/Tube |
| PCB Mount Retention | With |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| PCB Thickness | 1.57mm |
| Pitch | 0.05inch |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Row Spacing | 2.54mm |
| Selectively Loaded | No (Without) |
| Series | AMPMODU System 50 |
| Shrouded End Dimension | 0.05inch |
| Stabilizers | No (Without) |
| Strain Relief | No (Without) |
| Termination | Through Hole |
| Voltage Rating | 30V |
| Voltage Rating (AC) | 30V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 5-104549-5 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
