
Shrouded Header, 3 positions, 1 row, 2.54mm pitch, straight orientation. Features male pin contacts with brass material and gold plating (2.54um thickness). Rated for 3A current and 600V voltage, with a maximum operating temperature of 105°C. Includes mating alignment and retention, with PCB mount retention. Housing is black, UL94 V-0 flammability rated, and lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 5-104809-2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | CSA |
| Backwall/Post Interruptions | No (Without) |
| Color | Black |
| Contact Current Rating | 3A |
| Contact Gender | Male |
| Contact Material | Brass |
| Contact Mating Length | 0.23inch |
| Contact Plating | Gold, Tin, Matte |
| Contact Retention | Yes (With) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Style | Pin |
| Contact Type | Male Pin |
| Current Rating | 3A |
| Depth | 6.66mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Height | 13.59mm |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.4inch |
| Mating Alignment | Yes (With) |
| Mating Retention | Yes (With) |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Surface Mount, Through Hole |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 52 |
| Packaging | Rail/Tube |
| PCB Mount Alignment | No (Without) |
| PCB Mount Retention | With |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| PCB Thickness | 1.58mm |
| Pitch | 2.54mm |
| Plating | Gold |
| Plating Thickness | 2.54um |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Row Spacing | 0.1inch |
| Series | AMPMODU MTE |
| Strain Relief | No (Without) |
| Tail Length | 3.3mm |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating | 600V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 5-104809-2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.