
Shielded, straight modular Ethernet connector kit for solid Cat6 cable. Features 8 positions with 8 loaded contacts, male gender, and IDC termination. Constructed with clear housing and bronze contacts with gold plating. Operates within a -40°C to 60°C temperature range and has a 150V AC max voltage rating. UL94 V-2 flammability rating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Color | Clear |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Depth | 17.15mm |
| Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Gender | Male |
| Housing Color | Clear |
| Length | 11.68mm |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 150V |
| Mount | Cable |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Positions Loaded | 8 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 1.02mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Shielding | Shielded |
| Termination | IDC |
| Wire Gauge (Max) | 24AWG |
| Wire Gauge (Min) | 23AWG |
| Wire/Cable Type | Round |
| RoHS | Compliant |