
This general purpose relay features a 5V non-latching coil with a current rating of 44.6mA and a power rating of 223mW. The relay's contacts are rated for 8A and are made of silver with a gold plating. The device is RoHS compliant and has a maximum operating temperature of 70°C, with a minimum operating temperature of -40°C. The relay is available in bulk packaging with 20 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 5-1393224-2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Coil Current | 44.6mA |
| Coil Power | 223mW |
| Coil Resistance | 112R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 5V |
| Contact Current Rating | 8A |
| Contact Material | Silver |
| Contact Plating | Gold |
| Max Current Rating | 8A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 400V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 9ms |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Bulk |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 5ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | RY, SCHRACK |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPDT |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 5-1393224-2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.