
This 17-contact FFC/FPC connector features a 12AWG wire/cable gauge, a 600V voltage rating, and a 20A current rating. It is designed for through hole mount and has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -60°C. The connector is made from thermoplastic insulation material and has a flammability rating of UL94 V-2. It is RoHS compliant and available in a bulk packaging quantity of 400.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 5-1437416-0 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Current Rating | 20A |
| Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -60°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Circuits | 17 |
| Number of Contacts | 17 |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Wire Entries | 17 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 400 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 0.438inch |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SSB7, Buchanan |
| Terminal Finish | Zinc |
| Terminal Material | Steel |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 600V |
| Wire/Cable Gauge | 12AWG |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 5-1437416-0 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.