
The 5-1437504-1 is a 3-pin female chassis mount connector with a TO-3 package. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The connector is made of Teflon material and has a phenolic insulation. It is not RoHS compliant and contains lead. The connector is available in bulk packaging with 400 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | TO-3 |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Tin |
| Gender | Female |
| Height | 17.5mm |
| Insulation Material | Phenolic |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 39.9mm |
| Material | Teflon |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Chassis Mount, Through Hole |
| Number of Contacts | 3 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 400 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Row Spacing | 10.16mm |
| Series | 8060 |
| Termination | Solder |
| Thickness | 8.89mm |
| Width | 18.5mm |
| RoHS | Not Compliant |