The 8060 series chassis mount connector features a TO-3 package with copper contacts and a teflon material. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The connector is packaged in bulk and has a termination of solder. It measures 17.5mm in height, 18.5mm in width, and 39.9mm in length, with a thickness of 8.89mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | TO-3 |
| Contact Material | Copper |
| Height | 17.5mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 39.9mm |
| Material | Teflon |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Chassis Mount |
| Packaging | Bulk |
| Series | 8060 |
| Termination | Solder |
| Thickness | 8.89mm |
| Width | 18.5mm |
| RoHS | Not Compliant |