Conn Shrouded Header HDR 24 POS 1.27mm Solder ST SMD T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 5-147379-1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Depth | 8.73mm |
| ELV | Compliant |
| Gender | Male |
| Housing Color | Black |
| Length | 21.43mm |
| Max Operating Temperature | -105°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 30V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Contacts | 24 |
| Number of Positions | 24 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Tape and Reel |
| PCB Mount Retention | With |
| Pitch | 1.27mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Shrouded | Yes (With) |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 5-147379-1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.