
This surface mount resistor features a flame retardant coating and is available in a package quantity of 2000 units per reel. It has a maximum operating temperature range of -80°C to 280°C and a maximum power dissipation of 2W. The resistor is RoHS compliant and has a resistance value of 33kΩ with a tolerance of 5%. It measures 0.157inch in width, 0.264inch in length, and 0.152inch in height.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 5-1879011-3 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 2616 |
| Case Code (Metric) | 6740 |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Height | 0.152inch |
| Length | 0.264inch |
| Max Operating Temperature | 280°C |
| Min Operating Temperature | -80°C |
| Max Power Dissipation | 2W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 33kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SMF, CGS |
| Tolerance | 5% |
| Width | 0.157inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 5-1879011-3 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.