
Backshell Kit 180° Nickel Over Copper Zinc
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 749081-1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Depth | 43.05mm |
| ELV | Non-Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 15.11mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 84.45mm |
| Material | Zinc, Metal |
| Mating Connector Lock | Yes (With) |
| Number of Contacts | 100 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 100 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Plating | Copper, Nickel |
| Series | AMPLIMITE .050 III |
| Shell Size | A |
| Shielding | Shielded |
| Strain Relief | Yes (With) |
| Wire/Cable Diameter | 12.7mm |
| Wire/Cable Type | Round |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 749081-1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
