
80-position, 2-row right-angle cable plug connector with IDC termination. Features shielded steel shell, bronze signal contacts with gold/tin/lead plating, and a 1A current rating. Operates within a -55°C to 105°C temperature range and supports up to 30V AC. Designed for round wire/cable with an insulation diameter of 0.74mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 749621-8 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold, Tin, Lead |
| Contact Type | Signal |
| Current Rating | 1A |
| Depth | 9.47mm |
| ELV | Non-Compliant |
| Features | Shielded |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Housing Color | Black |
| Insulation Diameter | 0.74mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 59.16mm |
| Mating Connector Lock | No (Without) |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 30V |
| Mount | Free Hanging, Cable |
| Number of Contacts | 80 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 80 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Package Quantity | 9 |
| Packaging | Box |
| Pitch | 0.05inch |
| Plating | Tin, Copper |
| Preloaded | Yes |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | AMPLIMITE .050 III |
| Shell Material | Steel |
| Shielding | Shielded |
| Termination | IDC |
| Voltage Rating | 30V |
| Wire/Cable Type | Round |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 749621-8 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
