9-position, 2-row D-Subminiature connector for signal applications. Features a straight, female configuration with a metal, shielded housing in black. Constructed with steel body and shell, it offers gold and tin plated steel, bronze, and brass contacts. Rated for 250V AC, operating from -55°C to 105°C, and includes mating connector lock. UL and CSA approved, RoHS compliant, and UL94 V-0 flammability rated.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 749806-7 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA |
| Body Material | Steel |
| Package/Case | Metal |
| Circuit Application | Signal |
| Color | Black |
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Steel, Bronze, Brass |
| Contact Plating | Gold, Tin |
| Contact Type | Signal |
| Depth | 52.6mm |
| Dielectric Material | Nylon |
| ELV | Compliant |
| Features | Shielded |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Female |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Not Applicable |
| Length | 30.81mm |
| Material | Metal |
| Mating Connector Lock | Yes (With) |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Supply Voltage (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Mount | Free Hanging, Cable |
| Number of Contacts | 9 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Plating | Copper, Tin |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sealable | No (Without) |
| Series | AMPLIMITE HDP-20 |
| Shell Material | Steel |
| Shell Size | 1 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating | 250V |
| Wire/Cable Diameter | 8.13mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 749806-7 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
