
25-position, 2-row male D-Subminiature plug connector with IDC termination. Features gold and tin plated bronze signal contacts, a steel shell, and a black nylon, glass, PET, polyester, polyamide housing. Rated for 250V AC, operating from -55°C to 105°C, and UL94 V-0 flammability. Supports wire gauges from 22AWG to 26AWG and includes mating connector lock. RoHS and UL/CSA compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 749809-9 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA |
| Body Material | Nylon, Glass, PET, Polyester, Polyamide |
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold, Tin |
| Contact Type | Signal |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 53.09mm |
| Material | Plastic |
| Mating Connector Lock | Yes (With) |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Supply Voltage (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Mount | Free Hanging, Cable |
| Number of Contacts | 25 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 25 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.77mm |
| Plating | Copper, Tin |
| Preloaded | Yes |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AMPLIMITE HDE-20 |
| Shell Material | Steel |
| Shell Size | 3 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | IDC |
| Voltage Rating | 250V |
| Wire Gauge (Max) | 26AWG |
| Wire Gauge (Min) | 22AWG |
| Wire/Cable Diameter | 11.68mm |
| Wire/Cable Type | Round |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 749809-9 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
