
4-position, 1-row wire-to-wire connector housing with straight orientation. Features male contacts, a 13A current rating, and a 250V AC voltage rating. Operating temperature range from -67°C to 221°C. Constructed with a natural colored, UL94 V-2 flammability rated housing. Designed for crimp termination and free hanging, cable mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 770078-1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | CSA |
| Color | Natural |
| Connector System | Wire-to-Wire |
| Contact Type | Male or Female |
| Current Rating | 13A |
| Depth | 27.81mm |
| Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Gender | Male |
| Height | 24.64mm |
| Housing Color | Natural |
| Length | 27.81mm |
| Max Operating Temperature | 221°C |
| Min Operating Temperature | -67°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Mount | Free Hanging, Cable |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 0.198inch |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sealable | No (Without) |
| Series | Commercial .093 Pin and Socket |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating | 250V |
| Width | 0.34inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 770078-1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
