6-position, 2-row wire-to-wire connector housing featuring a straight, free-hanging mount. This natural colored, nylon plug housing supports male or female contacts with a 13A current rating and a 250V voltage rating. It operates within a temperature range of -67°C to 221°C and is UL94 V-2 flammability rated.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 770090-1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | CSA |
| Color | Natural |
| Connector System | Wire-to-Wire |
| Contact Type | Male or Female |
| Current Rating | 13A |
| Depth | 24.64mm |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Gender | Male |
| Housing Color | Natural |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 18.67mm |
| Material | Nylon |
| Max Operating Temperature | 221°C |
| Min Operating Temperature | -67°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 0.198inch |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Row Spacing | 5.03mm |
| Sealable | No (Without) |
| Series | Commercial .093 Pin and Socket |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| Width | 13.59mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 770090-1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.