
22-position, 2-row wire housing with straight, cable mount orientation. Features a 9.5A current rating and 600V voltage rating, operating between -20°C and 105°C. Constructed from white Nylon with brass contacts plated in tin, this wire-to-wire connector system supports 30-16AWG wire gauges. UL94 V-0 flammability rating and CSA, VDE approvals ensure reliable performance.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 770586-1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | CSA |
| Color | White |
| Connector System | Wire-to-Wire |
| Contact Gender | Male |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Retention | No (Without) |
| Contact Type | Male or Female |
| Current Rating | 9.5A |
| Depth | 23.83mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Housing Color | White |
| Length | 47.24mm |
| Material | Nylon |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 600V |
| Max Voltage Rating (DC) | 600.6kV |
| Mount | Free Hanging, Cable |
| Number of Contacts | 22 |
| Number of Positions | 22 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 0.162inch |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Row Spacing | 0.162mm |
| Sealable | No (Without) |
| Series | Mini-Universal MATE-N-LOK |
| Termination | Crimp |
| VDE Tested | Yes |
| Voltage Rating | 600V |
| Width | 15.19mm |
| Wire Gauge (Max) | 16AWG |
| Wire Gauge (Min) | 30AWG |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 770586-1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
