The Power Tap female socket is a through-hole connector with a maximum operating temperature range of -55°C to 105°C and a voltage rating of 600V AC. It is made with a copper alloy contact material and has a silver finish on the mating surface. The connector is lead free and compliant with ELV and RoHS regulations. It is available in a tray packaging and has a vertical orientation with a single position and row.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Finish - Mating | SILVER |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Shape | Circular |
| Contact Type | Female Socket |
| ELV | Compliant |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Vertical |
| Packaging | Tray |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Power Tap |
| Termination | Press-Fit |
| Voltage Rating (AC) | 600V |
| RoHS | Compliant |