The GA10K4A1A is a BetaCURVE Series 1 NTC thermistor featuring a 10,000 Ohm resistance at 25°C. It consists of a ceramic chip soldered to 32 AWG Alloy 180 leads and is encapsulated in a thermally conductive yellow Stycast epoxy resin. It offers high interchangeability and long-term stability with a rapid time response of less than 1 second in liquids.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TE Connectivity GA10K4A1A technical specifications.
| Resistance @ 25°C | 10kΩ |
| Temperature Tolerance (0°C to 70°C) | ±0.1°C |
| Beta Value (25/85) | 3976K |
| Operating Temperature Range | -40 to +125°C |
| Lead Wire Gauge | 32AWG |
| Lead Wire Length | 76mm |
| Dissipation Constant | 0.75mW/°C |