TE Connectivity SSM015PC2DC012N technical specifications.
| Backwall/Post Interruptions | No (Without) |
| Color | Multiple |
| Connector Type A | Plug |
| Connector Type B | Wire |
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Retention | No (Without) |
| Contact Shape | Round |
| ELV | Compliant |
| Height | 2.18inch |
| Length | 12inch |
| Mating Alignment | Yes (With) |
| Mating Retention | Yes (With) |
| Number of Positions | 15 |
| Number of Rows | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| PCB Mount Alignment | No (Without) |
| PCB Mount Retention | Without |
| Pitch | 0.025inch |