This dual supply op-amp features a voltage gain of 113.98dB and operates over a temperature range of 0°C to 70°C. It is packaged in a PDIP and is designed for through hole mounting. The maximum and minimum dual supply voltages are 18V and 1V, respectively, while the maximum and minimum supply voltages are 36V and 2V, respectively.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | PDIP |
| Max Dual Supply Voltage | 18V |
| Min Dual Supply Voltage | 1V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 36V |
| Min Supply Voltage | 2V |
| Mount | Through Hole |
| Voltage Gain | 113.98dB |
| RoHS | Compliant |