Texas Instruments TMS320C6711DGDP250 technical specifications.
| Package/Case | BGA |
| Core Architecture | TMS320 |
| Data Bus Width | 32b |
| Frequency | 250MHz |
| Height | 1.87mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 27.2mm |
| Max Frequency | 250MHz |
| Max Operating Temperature | 90°C |
| Memory Size | 64KB |
| Memory Type | SDRAM, EPROM, |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 3.47V |
| Min Supply Voltage | 1.33V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bits | 32 |
| Number of I/Os | 5 |
| Number of Programmable I/O | 5 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Operating Supply Voltage | 1.4V |
| Package Quantity | 40 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 512KB |
| RoHS Compliant | No |
| Series | TMS320C67x |
| Weight | 0.110817oz |
| Width | 27.2mm |