Toko Denshi FSLU2520-R22KP2 technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 1008 |
| Case Code (Metric) | 2520 |
| Package/Case | 1008 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 430mA |
| DC Resistance (DCR) | 340mR |
| Height - Seated (Max) | 0.07inch |
| Inductance | 220nH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 0.098inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Cut Tape |
| Self Resonant Frequency | 480MHz |
| Series | FSLU2520 |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 25.2MHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 0.079inch |