This Toshiba hard disk drive features a capacity of 250G and a rotational speed of 5400. It has a SATA interface with a data transfer rate of 3Gbps and a data buffer of 16M. The drive is designed for operating temperatures between 5 and 65 degrees Celsius and can withstand operating shocks of up to 500G at 2ms and non-operating shocks of up to 1500G at 1ms. It also meets the requirements for SATA & SAS interfaces.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba MK2533GSG datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Product Depth (mm) | 78.5 |
| Product Height (mm) | 8 |
| Product Length (mm) | 54 |
| Type | Internal |
| Capacity | 250Gbyte |
| Rotational Speed | 5400r/min |
| Interface Type | SATA |
| Data Buffer | 16Mbyte |
| Operating Shock Rate | 500@2msg |
| Non Operating Shock Rate | 1500@1msg |
| Operating Vibration | 2@15Hz to 500Hzg |
| Non-Operating Vibration | 5@15Hz to 500Hzg |
| Interface Transfer Rate | 3Gbps |
| Min Operating Temperature | 5°C |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Number of Heads | 4 |
| Number of Platters | 2 |
| Cage Code | S0562 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8471705065 |
| Schedule B | 8471705065 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Toshiba MK2533GSG to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.