This Toshiba MK4025GAS is a 2-head 40G SATA hard disk drive with a rotational speed of 4200 RPM. It operates within a temperature range of 5 to 55°C. The drive features a data buffer of 8M and supports ATAPI and IDE interfaces. It can withstand operating shock rates of up to 200 and non-operating shock rates of up to 800. The drive also meets requirements for operating and non-operating vibration.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba MK4025GAS datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Product Depth (mm) | 100 |
| Product Height (mm) | 9.5 |
| Product Length (mm) | 69.85 |
| Type | Internal |
| Capacity | 40Gbyte |
| Rotational Speed | 4200r/min |
| Interface Type | ATAPI|IDE |
| Data Buffer | 8Mbyte |
| Operating Shock Rate | 200g |
| Non Operating Shock Rate | 800g |
| Operating Vibration | 1@5Hz to 500Hzg |
| Non-Operating Vibration | 5@10Hz to 500Hzg |
| Min Operating Temperature | 5°C |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Number of Heads | 2 |
| Number of Platters | 1 |
| Cage Code | S0562 |
| HTS Code | 8471705065 |
| Schedule B | 8471705065 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Toshiba MK4025GAS to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.