
The Toshiba MQ01ABD050 is a 500G internal hard disk drive with a rotational speed of 5400 RPM. It features an 8M data buffer and supports SATA interface transfer rates of up to 3Gbps. The drive operates within a temperature range of 5 to 55 degrees Celsius and is designed to withstand operating shock rates of up to 400G at 2ms and non-operating shock rates of up to 900G at 1ms.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba MQ01ABD050 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Product Depth (mm) | 100 |
| Product Height (mm) | 9.5 |
| Product Length (mm) | 69.85 |
| Type | Internal |
| Capacity | 500Gbyte |
| Rotational Speed | 5400r/min |
| Interface Type | SATA |
| Data Buffer | 8Mbyte |
| Operating Shock Rate | 400@2msg |
| Non Operating Shock Rate | 900@1msg |
| Operating Vibration | 1@5Hz to 500Hzg |
| Non-Operating Vibration | 5@15Hz to 500Hzg |
| Interface Transfer Rate | 3Gbps |
| Min Operating Temperature | 5°C |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Number of Heads | 2 |
| Number of Platters | 1 |
| Cage Code | S0562 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8471705065 |
| Schedule B | 8471705065 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Toshiba MQ01ABD050 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.