Toshiba TK5R1E06PL technical specifications.
| Channel type | N-channel |
| Drain-source voltage | 60V |
| Drain current (DC, Tc=25°C) | 70A |
| Drain current (DC, silicon limit) | 98A |
| Drain current (pulsed) | 300A |
| Power dissipation | 87W |
| Single-pulse avalanche energy | 28mJ |
| Single-pulse avalanche current | 70A |
| Channel temperature | 175°C |
| Gate threshold voltage | 1.5 to 2.5V |
| Drain-source on-resistance (typ, Vgs=10V) | 3.9mΩ |
| Drain-source on-resistance (max, Vgs=10V) | 5.1mΩ |
| Drain-source on-resistance (typ, Vgs=4.5V) | 5.9mΩ |
| Drain-source on-resistance (max, Vgs=4.5V) | 8.8mΩ |
| Input capacitance | 2380pF |
| Reverse transfer capacitance | 50pF |
| Output capacitance | 470pF |