Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba TLP521-1GB datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Input Current | 16mA |
| Isolation Voltage | 2.5kV |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Channels | 1 |
| Output Voltage | 55V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Toshiba TLP521-1GB to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
